< Takaisin kalenteriin

Virpiniemi 19.7.2011

Perämeren Rasti

radat: A,B,C,D, yhteyshenkilö: Erkki Pietiläinen 050-3720722

Opastus
tie 847 Kellonliikekeskus - Näytä kartalla
Leimaus
Emit
Rastireitti
Ei
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
404
Tulokset päivitetty
2.6.2014 21:22

Tulokset

A-rata Naiset 6.9 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Silventoinen UllaSK-Pohjant45:38 -
2.Haajanen SatuPohjant45:46+0:08-
3.Laitinen MariaYlikNM46:51+1:13-
4.Lotvonen ArjaLaiVe51:32+5:54-
5.Mäkinen KristaMSParma53:19+7:41-
6.Myllykoski HannaPohjant55:10+9:32-
7.Laitala Anu56:36+10:58-
8.Leskelä KatriYlikNM57:10+11:32-
9.Aikio OutiOYS/Vapari57:17+11:39-
10.Holma KaisuOulRe66:27+20:49-
11.Jokikokko TarjaOuTa71:58+26:20-
12.Siirilä Kristiina75:40+30:02-
13.Väänänen MerviOYS/Vapari82:35+36:57-
14.Ukkola LeilaOYS/Vapari88:29+42:51-
15.Vuorinen Laura103:08+57:30-
A-rata Miehet 6.9 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kujala JouniPohjant35:15 -
2.Rahko SampoPohjant35:37+0:22-
3.Mäkinen SeppoPelPo36:36+1:21-
4.Kangas Hannu39:16+4:01-
5.Pukema JarnoOuTa39:49+4:34-
6.Mäkäräinen JouniPohjant40:08+4:53-
7.Saarela Ville-PetteriKemU40:13+4:58-
8.Väänänen Vesa-VillePohjant40:16+5:01-
9.Kvist PerttiKemsKi40:39+5:24-
10.Itkonen Raimo41:49+6:34-
11.Lassila KennethBotnia42:11+6:56-
12.Kesälä MikkoLaiVe42:41+7:26-
13.Alaperä Arttu43:37+8:22-
14.Hyvönen PanuPohjant44:04+8:49-
15.Rousu SeppoAlatPi44:14+8:59-
16.Jansson OlliPohjant44:29+9:14-
17.Nissi Markus45:12+9:57-
18.Anttila Jussi-PekkaHietakarin rynnistys45:20+10:05-
19.Berg Timo45:28+10:13-
20.Norrkniivilä Jaakko45:34+10:19-
21.Peisa PanuSalRe45:48+10:33-
22.Aunola AkiSalRe45:55+10:40-
23.Nikkari OlliOul.Ins46:03+10:48-
24.Simola MikkoPohjant46:19+11:04-
25.Ahola TeroPosPy46:36+11:21-
26.Huhtalo Pasi47:15+12:00-
27.Turtinen Pauli47:30+12:15-
28.Malm LauriOSAO47:40+12:25-
29.Jurvakainen MikaKiimU47:46+12:31-
30.Vaarala Harri47:54+12:39-
31.Lintula TapaniKärsKa48:04+12:49-
32.Savolainen JouniPohjant48:27+13:12-
33.Grekelä AnttiHaHe48:59+13:44-
34.Kinnunen Mikko49:03+13:48-
35.Liinamaa OlliPohjant49:08+13:53-
36.Backman KariIiY49:17+14:02-
37.Heinikoski Kauko49:20+14:05-
38.Linna Matti49:38+14:23-
39.Paananen JarmoSalRe50:29+15:14-
40.Hannila PetriS-200050:30+15:15-
41.Rankinen Juho50:36+15:21-
42.Laurila MikaKoskRi50:45+15:30-
43.Siirilä Jukka51:17+16:02-
44.Piirto Jarkko51:17+16:02-
45.Kaasinen AulisPohjant51:19+16:04-
46.Hietala Aki52:10+16:55-
47.Pulska Janne52:20+17:05-
48.Takkinen JukkaKiimU52:58+17:43-
49.Ahokoivu HemmoPohjant52:59+17:44-
50.Loukusa MarkkuIisu53:02+17:47-
51.Karppinen AleksiLaiVe53:07+17:52-
52.Halonen TeroKoskRi53:12+17:57-
53.Kaipala RaunoOYS/Vapari53:19+18:04-
54.Seppä TomiHimU53:46+18:31-
55.Verronen Mika53:47+18:32-
56.Hanhela MaunoHaHe54:10+18:55-
57.Hepokangas EdvinLaiVe54:16+19:01-
58.Räsänen Mika54:21+19:06-
59.Rauhala Antti54:24+19:09-
60.Tuohimaa EskoONMKY54:27+19:12-
61.Ronkainen Ari54:39+19:24-
62.Jokela Petri55:16+20:01-
63.Haapaniemi NiiloHaHe55:40+20:25-
64.Heinikoski Kalevi55:59+20:44-
65.Mikkonen AlpoOYS/Vapari55:59+20:44-
66.Lukkari Junnu56:00+20:45-
67.Ruotsalainen KeijoOYUS56:12+20:57-
68.Kaisanlahti Jyrki56:28+21:13-
69.Kiviniemi Tuomo56:29+21:14-
70.Hiltunen Juho56:55+21:40-
71.Karppinen JoukoLaive57:01+21:46-
72.Väliheikki Mikael57:17+22:02-
73.Suomala Ville57:21+22:06-
74.Taskila Markku57:45+22:30-
75.Junttola AnttiLNM58:05+22:50-
76.Seppänen Aimo58:27+23:12-
77.Riippa IlkkaOpu58:46+23:31-
78.Vainio Timo58:56+23:41-
79.Lehtosaari JariHaHe59:53+24:38-
80.Pelkonen AlpoOSVA60:14+24:59-
81.Mäntykenttä HannuOYUS60:17+25:02-
82.Saloranta Seppo60:17+25:02-
83.Salovaara HeikkiPohjant60:36+25:21-
84.Herajärvi MikkoPohjanv.61:54+26:39-
85.Alitalo SamiOsVa62:50+27:35-
86.Argillander ErkkiVaKa63:18+28:03-
87.Alaraasakka Eero64:42+29:27-
88.Leinonen Marko64:46+29:31-
89.Heikkinen Markku65:31+30:16-
90.Vuoti Mikko66:02+30:47-
91.Pirttiaho Lauri66:33+31:18-
92.Sillanpää TommiPohjant66:40+31:25-
93.Tauriainen Janne67:06+31:51-
94.Piispanen ReimaSalRe67:39+32:24-
95.Seppänen Ari68:05+32:50-
96.Suur-Inkeroinen MattiOYS/Vapari69:03+33:48-
97.Sirviö Petri71:16+36:01-
98.Holappa RaimoHaHe74:35+39:20-
99.Pihlajaniemi PekkaSalRe74:46+39:31-
100.Sillanpää Matti74:57+39:42-
101.Koivula IlkkaPohjant78:59+43:44-
102.Takala Harri89:06+53:51-
103.Mitrofanoff LasarusOulu102:49+67:34-
B-rata Naiset 4.8 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Rahkola IrmaOulRe34:25 -
2.Kosola EveliinaPohjant37:33+3:08-
3.Kosola ElliPohjant37:36+3:11-
4.Kangas Margit40:00+5:35-
5.Kokkonen HannaOYS/Vapari40:03+5:38-
6.Kaijanen Tytti40:29+6:04-
7.Ervasti JaanaHaHe41:06+6:41-
8.Hiltunen PäiviONMKY42:10+7:45-
9.Holster-Hemmi Mervi42:12+7:47-
10.Hokkanen AnniOYS/Vapari42:18+7:53-
11.Junttola Ulla42:35+8:10-
12.Sillanpää ElinaPohjant43:19+8:54-
13.Jokela RiittaYlikNM43:56+9:31-
14.Pirttilahti OrvokkiHaHe44:13+9:48-
15.Eilola PäiviOYS/Vapari46:24+11:59-
16.Vainikainen Sari47:57+13:32-
17.Liinamaa JohannaPohjant48:24+13:59-
18.Karjalainen SeijaLaive48:41+14:16-
19.Aatsinki TanjaHaHe48:57+14:32-
20.Hannila HennaS-200049:49+15:24-
21.Alitalo PäiviOsVa50:22+15:57-
22.Kinnula IrmaOYS/Vapari51:15+16:50-
23.Ronkainen Terhi51:38+17:13-
24.Linna EijaOuHu51:42+17:17-
25.Nissi Johanna53:08+18:43-
26.Yli-Eerola IrjaHlT54:07+19:42-
27.Isoaho JaanaYlikNM54:11+19:46-
28.Herronen TarjaOYS/Vapari56:10+21:45-
29.Stenius VeeraLaive56:29+22:04-
30.Väliheikki JuliaLaive56:32+22:07-
31.Mört Anja56:47+22:22-
32.Ruuska RauniOsVa56:58+22:33-
33.Pelkonen MaijaOSVA59:25+25:00-
34.Korkiakoski Mervi60:52+26:27-
35.Hakala HannaHaHe62:16+27:51-
36.Sunnari Heidi66:00+31:35-
37.Höyhtyä Marja68:26+34:01-
38.Leinonen Leena77:41+43:16-
39.Rousu-Korhonen Leena99:30+65:05-
B-rata Miehet 4.8 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Rahko SampoPohjant22:41 -
2.Väänänen Vesa-VillePohjant24:59+2:18-
3.Heikka MarkkuONMKY26:41+4:00-
4.Heinikoski Kauko28:36+5:55-
5.Laaksonen LasseSuSi30:50+8:09-
6.Juntunen OlliPeRa31:52+9:11-
7.Markkanen PasiLapVe32:17+9:36-
8.Koivunen TimoPohjant32:31+9:50-
9.Vainikainen Seppo32:54+10:13-
10.Sorvari KerkkoSoJy33:01+10:20-
11.Pernu JerePohjant33:28+10:47-
12.Takalo Tero33:41+11:00-
13.Heikkinen Timo33:50+11:09-
14.Laitinen OlliPeRa33:56+11:15-
15.Soppela Pete34:01+11:20-
16.Yrjänheikki Markku34:34+11:53-
17.Vehkala LauriPohjanv.34:40+11:59-
18.Kuivalainen MarkkuIisu34:45+12:04-
19.Juntunen ReijoIiY34:49+12:08-
20.Liedes SakariIisu35:15+12:34-
21.Haajanen JuhaPohjant35:18+12:37-
22.Väänänen TeroKiimU35:25+12:44-
23.Wuotila MikaPV35:31+12:50-
24.Mänty Mika36:28+13:47-
25.Tienhaara JukkaHaHe36:30+13:49-
26.Kauppi Mika36:38+13:57-
27.Miettunen SamiIisu36:49+14:08-
28.Manninen RasmusOsVa36:59+14:18-
29.Myllymaa KaukoOulRe37:10+14:29-
30.Puotiniemi Seppo37:21+14:40-
31.Hytönen Kari37:37+14:56-
32.Mutka Kai37:54+15:13-
33.Kela MarkoOulRe38:06+15:25-
34.Pelkonen ToivoYlikNM38:17+15:36-
35.Heinikoski Kalevi38:17+15:36-
36.Haarala JariPohjant38:27+15:46-
37.Vainikainen Jyrki38:41+16:00-
38.Laitala Ville38:45+16:04-
39.Nikula ReinoOuTa39:07+16:26-
40.Hohtola EsaYliopisto39:16+16:35-
41.Maikkola Esa39:37+16:56-
42.Kinnunen Jukka39:48+17:07-
43.Väisänen Mikko39:53+17:12-
44.Nissinen Jussi39:59+17:18-
45.Vainikainen Niilo40:04+17:23-
46.Karhumaa Jouni40:05+17:24-
47.Kokkonen TimoOLK40:07+17:26-
48.Lindfors Jukka40:12+17:31-
49.Kokko Jarmo40:21+17:40-
50.Kinnunen Matti40:24+17:43-
51.Junttula Jaakko41:10+18:29-
52.Kemppainen Timo41:11+18:30-
53.Veijo Jouko41:24+18:43-
54.Väänänen AriOulun Ins.41:45+19:04-
55.Harjumaa Lasse41:47+19:06-
56.Torvinen Jarkko41:48+19:07-
57.Silveri Matti41:52+19:11-
58.Saarela JoniKemU43:47+21:06-
59.Paaso JoukoPohjant44:03+21:22-
60.Holma ErkkiOulRe44:11+21:30-
61.Lohela VäinöPohjant44:53+22:12-
62.Lepistö Harri45:12+22:31-
63.Kurvi Perttu46:08+23:27-
64.Kurttila Pentti46:11+23:30-
65.Paananen Marko46:28+23:47-
66.Mattila SeppoKoskRi47:38+24:57-
67.Koivisto Juhani47:39+24:58-
68.Jäntti MattiPohjant47:42+25:01-
69.Huhtanen RaimoOpu48:19+25:38-
70.Eronen Ville48:50+26:09-
71.Keränen Vesa50:22+27:41-
72.Vähäoja Pekka50:43+28:02-
73.Perälä Jouni50:47+28:06-
74.Perälä Aki51:13+28:32-
75.Kinnula AhtiKEV51:17+28:36-
76.Herronen Jouni55:55+33:14-
77.Saikkonen Toivo56:02+33:21-
78.Annala TuomoHaHe66:44+44:03-
79.Puranen Petri68:49+46:08-
80.Taskila Hannu69:06+46:25-
81.Korhonen Juha97:26+74:45-
C-rata Naiset 3.4 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Rahkola IrmaOulRe23:34 -
2.Klasila SatuPeRa25:07+1:33-
3.Korppinen Laura27:38+4:04-
4.Kosola MarjaPohjant28:34+5:00-
5.Kilpeläinen MarjaOYS/Vapari30:24+6:50-
6.Juntunen JohannaIinYr30:29+6:55-
7.Jurvakainen EllaKiimU30:44+7:10-
8.Siirilä Katariina31:31+7:57-
9.Marjakangas ElinaOV32:03+8:29-
10.Yrjänheikki EijaOYS/Vapari33:20+9:46-
11.Halonen TiiaKoskRi34:06+10:32-
12.Backman SaanaHaHe34:10+10:36-
13.Liinamaa Ella34:31+10:57-
14.Hiltunen Marja-LiisaOUS/Vapari35:05+11:31-
15.Koivunen SiniYlikNM35:42+12:08-
16.Maikkola MerviOuTa35:47+12:13-
17.Koivunen Reeta35:58+12:24-
18.Inkala Heli36:00+12:26-
19.Härkönen LauraOuTa36:14+12:40-
20.Hämälä Sirkka-LiisaPohjant36:24+12:50-
21.Paaso ElinaVaaSu37:38+14:04-
22.Paaso LeenaPohjant38:19+14:45-
23.Lukkari Liisa39:17+15:43-
24.Jurvakainen HeliKiimU39:41+16:07-
25.Kela MirjaOulRe39:59+16:25-
26.Tapio Piia40:15+16:41-
27.Ukkola EmmaHaHe41:39+18:05-
28.Malm PirkkoOYS/Vapari42:03+18:29-
29.Myllymaa PirkkoOulRe42:16+18:42-
30.Sorvari PirkkoOSVA42:23+18:49-
31.Rusanen MiiaPeRa42:33+18:59-
32.Nikula IrmaOuTa42:48+19:14-
33.Heikkinen Elina43:29+19:55-
34.Puurunen Johanna44:12+20:38-
35.Pirttilahti HelviHaHe45:07+21:33-
36.Ponto Hellä45:20+21:46-
37.Nokela TiinaOYS/Vapari46:31+22:57-
38.Littov Sikka48:03+24:29-
39.Ylimannila Paula49:25+25:51-
40.Hongisto Hennareetta49:56+26:22-
41.Herva Henriikka50:15+26:41-
42.Korkeasalo VuokkoHaHe50:35+27:01-
43.Helena MiettunenIisu52:39+29:05-
44.Öörni-Miettunen Maria53:30+29:56-
45.Mäkinen Päivi54:21+30:47-
46.Littov Hanna58:25+34:51-
47.Junttola Lotta60:43+37:09-
48.Ojala Liisa64:35+41:01-
49.Paakkolanvaara Anna64:37+41:03-
50.Kauppila Anniina66:30+42:56-
51.Romakkaniemi Terhi66:38+43:04-
52.Huuskonen AnneOus/Vapari66:59+43:25-
53.Säkkinen Tuulia67:03+43:29-
54.Rusanen MerjaPeRa71:37+48:03-
55.Still AnnaPohjant75:12+51:38-
56.Still Veera76:56+53:22-
57.Niskala Riitta84:25+60:51-
C-rata Miehet 3.4 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Rahko SampoPohjant15:29 -
2.Runtti JanneVePo16:16+0:47-
3.Väänänen Vesa-VillePohjant18:24+2:55-
4.Kotila HarriYlikNM22:59+7:30-
5.Alalahti JaakkoONMKY23:22+7:53-
6.Toropainen PauliONMKY24:31+9:02-
7.Puurunen JormaOYUS26:59+11:30-
8.Mikkola Pekka27:56+12:27-
9.Veijovaara JormaPohjant28:03+12:34-
10.Pirttiaho Lauri29:38+14:09-
11.Härkönen SamiOuTa29:50+14:21-
12.Aatsinki AtteHaHe29:52+14:23-
13.Pelkonen HeimoKiimU29:56+14:27-
14.Alasiurua Matti31:39+16:10-
15.Pentikäinen Pekko31:54+16:25-
16.Haapala Mika32:01+16:32-
17.Pohjamo SamuliPeRa32:11+16:42-
18.Tuomikoski Raimo32:47+17:18-
19.Halonen MiikaKoskRi33:53+18:24-
20.Pentikäinen Heimo34:46+19:17-
21.Pitkänen TeuvoIisu35:14+19:45-
22.Myllylä Juha35:55+20:26-
23.Rahkola Eino36:17+20:48-
24.Kariniemi HeikkiPeRa36:25+20:56-
25.Manninen EeroOsVa36:37+21:08-
26.Vattula EeroONMKY37:54+22:25-
27.Kauppila MikkoKiimU38:18+22:49-
28.Heinikoski Kalevi38:45+23:16-
29.Valkama Anssi39:55+24:26-
30.Kumpuniemi Timo40:39+25:10-
31.Arola SeppoLaive41:00+25:31-
32.Westerholm HenriVePo41:19+25:50-
33.Hanhela PenttiKiimU42:51+27:22-
34.Keränen EeroKoskRi42:54+27:25-
35.Pyky EskoKiimU43:16+27:47-
36.Pakanen Kauko44:14+28:45-
37.Sirviö PyryPohjant44:24+28:55-
38.Tolonen Jyrki44:33+29:04-
39.Havas MarttiOYUS47:04+31:35-
40.Sirviö VisaPohjant48:12+32:43-
41.Jurvakainen AkseliKiimU50:08+34:39-
42.Välikangas PerttiIisu51:04+35:35-
43.Tienhaara HarriHaHe60:48+45:19-
44.Syrjälä Valtteri73:09+57:40-
45.Ollila Lassi84:51+69:22-
D-rata Naiset 1.5 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Itkonen Nanu12:37 -
2.Kangasniemi Sanna14:38+2:01-
3.Ronkainen Tessa15:22+2:45-
4.Mäkinen JanniMSParma15:28+2:51-
5.Kokko Sonja17:17+4:40-
6.Alitalo HeidiOsVa17:23+4:46-
7.Ronkainen Sanni17:26+4:49-
8.Liinamaa VenlaPohjant17:29+4:52-
9.Liinamaa Helmi20:02+7:25-
10.Holma EssiOulRe20:40+8:03-
11.Koivunen Elli24:59+12:22-
12.Koivukoski AadaKiimU27:54+15:17-
13.Höglund VilmaHaHe33:34+20:57-
14.Sipola SallaOulRe34:21+21:44-
15.Hanhela Helga36:23+23:46-
Savolainen Anna23:35 -
D-rata Miehet 1.5 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Väänänen Vesa-VillePohjant7:49 -
2.Rahko SampoPohjant9:30+1:41-
3.Kauppila MatiasOYUS10:41+2:52-
4.Molander Tomi10:44+2:55-
5.Ukkola SakariOsVa11:22+3:33-
6.Hiltunen JuhaONMKY11:27+3:38-
7.Heikka BenjaminPohjant11:55+4:06-
8.Pirttiaho Lauri12:15+4:26-
9.Alitalo JoonasOsVa13:42+5:53-
10.Kokko Sami13:59+6:10-
11.Tienhaara JoukoHaHe14:02+6:13-
12.Jurvakainen OlliKiimU14:15+6:26-
13.Nykyri Timo15:29+7:40-
14.Vartiainen SuloOul.Res.16:28+8:39-
15.Helander Johannes19:19+11:30-
16.Koivula Eino19:32+11:43-
17.Holma Santeri20:06+12:17-
18.Turkka JussiORUK21:08+13:19-
19.Haarala EelisPohjant21:45+13:56-
20.Isoaho KalleYlikNM22:18+14:29-
21.Sillanpää TopiPohjant22:53+15:04-
22.Tienhaara JouniHaHe22:55+15:06-
23.Koivukoski OssiKiimu23:44+15:55-
24.Ronkainen Jussi24:34+16:45-
25.Köngäs Akseli26:57+19:08-
26.Kauppila Johannes27:15+19:26-
27.Jurvakainen ElmeriKiimU28:19+20:30-
28.Koivula Vilho28:19+20:30-
29.Valkama Miika28:36+20:47-
30.Posti JaakkoKoskRi33:36+25:47-
31.Kääntee Paavo34:41+26:52-
32.Pyky KalleKiimU38:32+30:43-
33.Sipola Seppo128:47+120:58-
Oma rata
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Vihavainen JuhaONMKY55:19 -
Kangas Minna47:36 -
Sundelin PäiviHaHe66:43 -
Suorajärvi MauriPohjant32:58 -
Pentti Mikko55:06 -
Rahkola EeroOulRe60:48 -
Köngäs MarttiPuolRy61:59 -
Koivunen RiittaNuijNu36:26 -
Kaikkonen Jarmo73:17 -
Suutari Eila84:01 -
Kärkkäinen Katja60:31 -
Korpi Anu49:55 -
Airaksinen RistoONMKY83:08 -
Mäntykenttä AnjaOYUS58:19 -
Sundelin JuhaHaHe66:39 -

Lisää kommentti

Kommentit

  1. Erkki, 2011-07-13 19:58:19

    Vasta päivitetyllä 1:10000 mittakaavaisella kartalla radat ovat:
    A-rata 6.9km
    B-rata 4,8km
    C-rata 3,4km
    D-rata 1,5km
  2. Maxwell Schmartum, 2011-07-14 19:16:43

    Kelpaavatko Smartumit?
  3. Peralaiset, 2011-07-19 10:20:16

    Smartumin liikunta- ja kulttuurisetelit käyvät maksuvälineenä meillä
  4. Joukko, 2011-07-19 20:09:31

    Hyvin järjestetty ja hyvät radat, kiitos!
  5. Kiittää, 2011-07-19 20:53:58

    niin, tämäkin suunnistaja kiittää hyvistä järjestelyistä ja hyvästä radasta, sai mennä letkeää vauhtia tai juosta ihan hapoille saakka - Virpiniemi on alueeltaan tämmöiselle harrastelijalle aivan mahottoman hyvää maastoa, ei osaa toivoa parempaa.
  6. Onni, 2011-07-19 22:49:55

    Tulokset on toimitettu palstanpitäjälle, ja ne tulee varmasti pian näille sivuille.
    Kiireisimmät voivat käydä katsomassa PeRan sivuilta: wwww.peramerenrasti.com / kilpailut 2011
  7. MutaMika, 2011-07-20 09:23:37

    Oli aika helppoo ja kivaa maastoo vasta-alkajallekkin. Mukava oli suunnistella.
    Mattimyöhäisenä kun tulin paikalle puoli seiskan aikaan niin oli toisen kerran peräkkäin jotkut kartat loppu. Tainnu osallistujamäärät pompsahtaa mikä ei liene huono asia...
  8. Aloittelija, 2011-07-20 12:07:12

    Taisi olla useimmilla jo tiedossa Virpiniemen maastot, ja siksi porukkaa lähti todella paljon liikkelle. Täytyy myöntää että ihan mukavaa maastoahan tuo on mennä. Ainoastaan siinä opiston vieressä sai olla todella tarkkana että pysyy kärryillä niistä sadoista poluista vieri vieressä. kiitoksia järjestäjille.